کالیبراسیون متر نواری چگونه انجام می شود؟

کالیبراسیون متر نواری چگونه انجام می شود؟

کالیبراسیون متر نواری چگونه انجام می شود؟

نواری به علت بزرگی و طولانی بودن این ابزار اندازه‌گیری یکی از کارهای مشکل در علم اندازه‌گیری است. در این مطلب به مناسبت روز جهانی  ویدئو ای از کالیبراسیون متر نواری توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا را به شما نشان می‌دهیم. با انجینیک همراه باشید.

پیش‌ازاین در مطلبی متر نواری را به عنوان یکی از پنج ابزار اندازه‌گیری که در هر کارگاهی نیاز است را معرفی کرده بودیم. و ترفندهای استفاده از  متر نواری و روش اندازه‌گیری دقیق با آن را به شما ارائه کرده بودیم. چند روز پیش روز جهانی متر نواری بود. اجداد متر نواری‌های ما اولین بار در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۱۸۶۸ ثبت شد، اما از آن زمان این ابزار اندازه‌گیری تغییرات مختصری داشته و هر روز محبوب‌تر و مفیدتر شده است.

اگر تا به حال یک پروژه کاردستی مهندسی یا DIY انجام داده باشید، قطعاً از متر نواری استفاده کرده‌اید. این ابزار اندازه‌گیری برای پیدا کردن فاصله بین دو نقطهاستفاده می‌شود و تقریباً بخش مهمی از هر پروژه است.

اما چگونه ما می‌توانیم مطمئن باشیم اندازه‌گیری ما با استفاده از متر نواری دقیق انجام شده است؟ چگونه می‌توان مطمئن بود یک سانتیمتر بر روی متر نواری واقعاً یک سانتیمتر است؟

در ایالات‌متحده آمریکا این کار وظیفه موسسه ملی استاندارد و فناوری است. در موسسه  یک تونل زیرزمینی طولانی به طول ۶۱ متر وجود دارد که آنها برای تنظیم طول نوار اندازه‌گیری برای شرکت‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. در ویدئو زیر نشان می‌دهیم چگونه آنها با استفاده از این تونل یک متر نواری را  می‌کنند. با کالیبراسیون متر نواری می‌توان اندازه‌های دقیق‌تری را از این ابزار اندازه‌گیری انتظار داشت.

تونل موسسه NIST فوق‌العاده دقیق است. این اتاق در تمام اوقات دقیقاً ۶۸ درجه دما دارد و تنها چند صدم درجه در آن دما تغییر می‌کندهمان‌طور که میدانید برای اندازه‌گیری با متر نواری باید آن را تحت کشش قرار داد ولی نه بیش‌ازحد، و این موضوع باعث می‌شود مترها از حالت کالیبره خارج شوند. اندازه‌گیری در تونل کالیبراسیون متر نواری با استفاده از دستگاه‌های لیزر اندازه‌گیری انجام می‌گیرد. و در کل برای کالیبراسیون متر نواری یکسری اقدامات فوق‌العاده دقیق انجام می‌گیرد و سپس به سندی برای آن صادر می‌شود که گواهی دقت و صحت عملکرد آن است و از آن پس برای ساخت هزاران چیز در صنعت استفاده خواهد شد.

منبع اول: POPULARMECHANICS منبع دوم: POPULARMECHANICS منبع سوم: YOUTUBE : USNISTGOV
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *