ربات شناگر سوخت های ذوب شده در رآکتور فوکوشیما را کشف می کند

ربات شناگر سوخت های ذوب شده در رآکتور فوکوشیما را کشف می کند

ربات شناگر سوخت های ذوب شده در رآکتور فوکوشیما را کشف می کند

شناگر از نامش وظیفه‌اش مشخص است. این ربات رباتی است که در زیر آب مأموریتی را دنبال می‌کند که قطعاً از عهده انسان خارج است. رباتی که در این مطلب درباره آن صحبت شده سوخت‌های ذوب شده رآکتور هسته‌ای فوکوشیما را کاوش می‌کند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

این  با الهام از نوعی ماهی طراحی شده است. او در اولین روز کاری خود نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را کاوش کرده است. این ربات از داخل نیروگاه فلج شده هسته‌ای فوکوشیما کشور ژاپن تصاویر و سایر اطلاعات مهمی را برداشت کرده است.

این ربات شناگر برای مطالعه آسیب‌ها و پیدا کردن سوخت‌هایی در رآکتورهای هسته‌ای طراحی شده است که کارشناسان می‌گویند این سوخت‌ها ذوب شده‌اندسوخت‌های هسته‌ای ذوب شده عمدتاً به پایین محفظه رآکتور می‌افتاد و همانطور که مشخص است رآکتورهای هسته‌ای توسط آب بسیار رادیواکتیو آب گرفتگی می‌شوند.

شرکت توکیو الکتریک روز چهارشنبه اعلام کرد که رباتی، به نام “ماهی خورشیدی کوچک” ()، طراحی و ساخته است و آن را وارد مخزن اولیه رآکتور “واحد ۳” در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما کرده است، که توسط زمین لرزه و سونامی در ماه مارس سال ۲۰۱۱ نابود شده بود.

در زیر ویدئوای از کارکرد این ربات شناگر می‌بینید که توسط این شرکت انتشاریافته است.

ربات‌های کنترل از راه دور ابزاری کلیدی برای کاوش در کارخانه‌هایی هستند که برای چند دهه مشغول به کار بوده‌اندمخصوصاً کارخانه‌هایی شبیه به نیروگاه اتمی فوکوشیما که هم دچار حادثه شده‌اند و هم دارای پرتوهای فوق مخرب رادیو اکتیو و آسیب‌های ساختاری جدی هستند.

 

منبع اول: POPULARMECHANICS

 

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *