نیمکت جادویی جدید شرکت دیزنی ؛ بازی در واقعیت افزوده بدون هیچ سیم و تجهیزاتی

نیمکت جادویی جدید شرکت دیزنی ؛ بازی در واقعیت افزوده بدون هیچ سیم و تجهیزاتی

نیمکت جادویی جدید شرکت دیزنی ؛ بازی در واقعیت افزوده بدون هیچ سیم و تجهیزاتی

جادویی یکی از محصولات جدید گروه تحقیقات شرکت است. این نیمکت که درواقع بازی‌ای در قالب و است برخلاف بقیه بازی‌های از ایندست نیاز به هیچ ابزارک دیجیتالی‌ای مانند عینک و چشم‌بند و دسته و… ندارد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

واقعیت افزوده (Augmented Reality-AR) و واقعیت ترکیبی (Mixed Reality-MR) مباحث نوینی هستند که میوه‌ی آنها درگیر شدن کاربران با موقعیت‌های هیجان انگیز و تجربهصحنه‌ها و حالات عجیب و غریب است که منجر به تعامل طبیعی انسان و کامپیوتر شده است. اگر بخواهیم تخصصی‌تر صحبت کنیم بسیاری از تعاملات و آثار متقابلی که کامپیوتر با انسان در MR (واقعیت ترکیبی) دارد در اطراف نقطه دید اول شخص (first-person Point of View-POV) تولید می‌شود.

در دستگاه‌های معمولی و دستگاه‌هایی که در گذشته طراحی و ساخته شده‌اند، کاربر صفحه‌نمایشی را که به صورت پرتابل است، روی سر خود قرار می‌دهد و ابزارکی دیجیتالی را در دستان خود می‌گیرد و از طریق آنها به محیطی مجازی هدایت می‌شود. اشکال این سیستمعامل‌های قدیمی AR / MR این است که فقط خود کاربر آن را تجربه می‌کند. و مهم‌تر از همه، این سیستم عامل‌ها نیاز به دستگاه‌های گران قیمتی دارند که باید کاربر آنها را بگیرد یا بپوشد.

اما نیمکت جادویی دیزنی (disney ) که به تازگی فرایند طراحی و ساخت آن به پایان رسیده است این‌طور نیست. طراحان یک راه حل برای تعامل چند کاربر در محیط AR / MR در آن واحد ابداعکرده‌اند، در این نیمکت جادویی یک گروه می‌تواند به‌صورت مشترک در یک محیط مجازی قرار بگیرند که یک کامپیوتر تولید می‌کند (CG) و در یک توالی داستانی مشترک از طریق POV با همدیگر تعامل داشته باشند و به بازی بپردازند. رویکرد گروه تحقیقات شرکت دیزنی که این نیمکت جادویی هم از محصولات آنها است این است که ابزار و تجهیزات دیجیتالی فیزیکی رااز از لیست ملزومات بازی‌های واقعیت افزوده حذف کند و تجربه‌ی بازی بدون هیچ سیمی را در او ایجاد کند.

در اولین سری بازی این شرکت یک سری حیوانات انسان نما با شما که روی این نیمکت جادویی نشسته‌اید در تعامل خواهند بود و شما را در موقعیت‌های بامزه‌ای قرار می‌دهند. کسی که روی این نیمکت جادویی می‌نشیند نه تنها می‌توانند این شخصیت‌ها را ببینند و بشنود، بلکه می‌توانند از طریق بازخوردهای لمسی‌ای که نیمکت ایجاد می‌کند آنها را احساس کند. بسیاری از شخصیت‌ها نیز به طور مستقیم با استفاده از گفتار یا لمس با کاربران ارتباط برقرار می‌کنند.

با دیدن ویدئو زیر این موضوع را بهتر متوجه می‌شوید و می‌بینید که در یکی از بازی‌ها شرکت کننده‌ای از یک فیل یک جرقه درخشان هدیه می‌گیرد! این HCI در ساده‌ترین شکل آن است: یک فرد به دنیای کامپیوتر می‌رود، و کامپیوتر به شخص یک هدیه می‌دهد.

منبع: DISNEY RESEARCH
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *