سریال بازی تاج و تخت و سلاح تیر و کمان اژدها کشی به نام بالیستا

سریال بازی تاج و تخت و سلاح تیر و کمان اژدها کشی به نام بالیستا

سریال بازی تاج و تخت و سلاح تیر و کمان اژدها کشی به نام بالیستا

سریال از پربیننده‌ترین سریال‌های جهان به شمار می‌رود. چند هفته‌ای است که پخش فصل هفتم این سریال شروع شده است و اخیراً در سیر داستان، یک  سرنوشت‌ساز رونمایی شد. در این مطلب این سلاح را به شما معرفی می‌کنیم. با انجینیک همراه باشید.

اگر بیننده سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) هستید، حتماً ملکه خودخواه سرزمین وستروس، سرسی لنیستر را در این سریال می‌شناسید. او در حال حاضر در داستان نیاز به سلاحی قوی که از پس سه اژدهای عظیم‌الجثه دنریس تارگرین بربیاید دارد. سلاحی که او رونمایی می‌کند تیر و کمانی بزرگ با دو زه است و حتی آن را روی جمجمه‌ای باستانی نیز آزمایش می‌کند.

شاید تصور کنید که این تیر و کمان یک سلاح خیالی است اما این طور نیست. در تاریخ بشر، این تیر و کمان مخصوص گودزیلا یک تیر و کمان قدیمی است با نام بالستا (ballista).

این تیر و کمان در واقع نوعی منجنیق است با یک جفت کمان تا انرژی را ذخیره و آزاد کند. باوجود این که مکانیزم کارکرد این تیر و کمان غول‌پیکر مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش است اما به حدی خوب کار می‌کند تا مانند آنچه در سریل بازی تاج و تخت دیدید سوراخی را در جمجمهیک اژدها به وجود آورد. در حقیقت، راه حل مهندسی کایبرن (Qyburn)، خالق این تیر و کمان،دقیقاً شبیه اولین توپ ساخته‌شده روی زمین است.

قدمت اولین نوع تیر و کمان بزرگ به ۳۹۹ سال قبل از میلاد باز می‌گردد، زمانی که پادشاه دیونیسوس سیراکیوس شهری به نام موتای واقع در جزیره سیسیلی که با دیوارهایی محافظت می‌شد، محاصره کرد. این یک محاصره طولانی و تلخ بود آنها کشتی‌های خود را به دیوارهای شهر بسیار نزدیک کردند و در سواحل خارج از شهر مستقر شدند. بنا به گفته تاریخ‌نگار یونانی، دیادروس (Diodorus)، نظامیان موتی به جهت مقابله ضد حمله‌هایی را انجام دادند، اما چیزی آنها را متوقف کرد.

مدافعان شهر با تعداد زیادی موشک‌های پرنده متوقف شدند. مهاجمین بسیاری از آنها را با استفاده از منجنیق‌های زمینی که نیزه‌هایی را شلیک می‌کردند کشتند. در واقع، این سلاح موجب ناامیدی شدید آنها شد، زیرا این یک اختراع جدید برای آن زمان بود. ماشین جنگی جدید سیراکیوس، تیرها و کمان‌های بسیار زیادی داشت، جنس این سلاح واقعاً بزرگ چوب و قسمت‌هایی از حیوانات مانند شاخ و غضروف بود.

تیر و کمان سیراکیوس خیلی خوب کار می‌کرد اما مشکلاتی هم داشت. از جملهاین مشکلات:

  • اول اینکه این سلاح خیلی قوی نبود و برای تخریب در چیزهای ضخیم باید چندین تیر و کمان به آن شلیک می‌کردند
  • دوم، سنگینی آن بود تعداد زیادی سرباز برای کار با هر تیر و کمان مشغول بودند و اگر هدف در حال حرکت بود، عملیات واقعاً پیچیده می‌شد.
  • سوم، اما بزرگ‌ترین مشکل این منجنیق‌ها این بود که آنها فوق‌العاده کند بودند. بارگذاری تیر، عقب کشیدن کمان، نشانه روی و شلیک به هدف واقعاً فرایند طولانی و زمان‌بری است.

این تیر و کمان تا سال ۳۳۲ قبل از میلاد توسط مهندسان مکانیک اسکندر کبیر تکامل یافت. آنها ایده‌ای داشتند که چرا به جای خم کردن کمان‌های بزرگ، از فنرهای ساخته شده از کویل های تنگ از طناب استفاده نمی‌شود؟ هنگامی که انتهای یک حلقه طناب را می‌گیرید و آن را تا جایی که می‌شود می‌پیچانید، طناب پیچ خورده در برابر چرخش مقاومت می‌کند و در جهت مخالف باز می‌گردد. بنابراین، آنها مجموعه‌ای از کویل های بزرگ، قوی و سخت ساختند تا بتوان انرژی زیادی را ذخیره و سپس آزاد کند. هرچه کویل تنگ‌تر باشد، پرتابه بزرگ‌تر خواهد بود.

پس از تکمیل این تیر و کمان، مهندس‌ها مخلوق جدید خود را “ballista” نامیدند. آنها از دو دسته طناب تنگ ساخته شده از مو و تاندون حیوانات استفاده می‌کردندتیرهای چوبی بین دو بسته طناب قرار می‌گرفتند و مانند فنری عمل می‌کرند. زمانی که در میدان جنگ استفاده می‌شد، مردان توپخانه که تیر و کمان‌ها را به کار می‌انداختند، اسلحه‌ها را عقب می‌کشیدند، دندانه‌های سنگی یا فلزی را وارد کار می‌کردند، و ماشه را آزاد می‌نمودند. با یک ضربه محکم و ناگهانی، طناب فنری ناپدید می‌شد و  انرژی مرگباری را آزاد می‌کرد.

این سلاح، سلاح اصلی امپراطوری روم بود، اما پس از فروپاشی آن، به دست پادشاهی‌هایی افتاد که حتی امکانات نگهداری آن را نداشتند.  معمولاً برای اجسام متحرک مثل اژدهاهای سریال بازی تاج و تخت استفاده نمی‌شد و بیشتر برای اهداف ثابت مانند دیواره‌ها و دروازه‌های قلعه مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما در موارد نادری، استفاده از آن‌ها به عنوان سلاح ضد نفر نیز مشاهده شده است.

به عنوان مثال، در سال ۸۸۵، یک گروه از وایکینگ‌ها، از رودخانه سین گذشتند و برای حمله به پاریس تلاش کرند. همان‌طور که در این داستان گفته شده، فقط ۲۰۰سرباز فرانسوی تقریباً در یک سال محاصره ۳۰،۰۰۰ دانمارکی بودند و مهاجمان را مجبور به ترک شهر و شکستن محاصره کردند. به طور مشخص در این محاصره، یکراهب فرانسوی که از شاهدهای عینی این جنگ بوده است خبر از استفاده فرانسوی‌ها از بالیستا در برابر پیاده نظام وایکینگ‌ها داده است.

شاید امروزه دیگر این سلاح‌های مرگ بار دوران قرون وسطی را فقط در موزه‌ها و یا سریال‌های فانتزی‌ای مانند سریال بازی تاج و تخت ببینید اما آن‌ها پایه و اساس به وجود آمدن موشک‌های بالستیک جدید هستند. امیدوارم با خواندن این مطلب بیشتر با سلاح جدید سرسی لنیستر آشنا شده باشید و با آگاهی بیشتری قسمت‌های بعدی سریال بازی تاج و تخت را دنبال کنید و ببینید آیا این سلاح مخصوص اهداف ثابت توان مبارزه با سه اژدهای پر جنب‌و‌جوش دنریس تارگارین را دارد یا نه.

 

منبع: POPULARMECHANICS
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *