رولربیرینگ سوزنی ؛ قسمت دوازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی

رولربیرینگ سوزنی ؛ قسمت دوازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی

رولربیرینگ سوزنی ؛ قسمت دوازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی

  نوعی از ‌های غلتشی هستند که برای جاهایی با فضای کم و تحمل بارهای بسیار بالا در صنعت تنها راه حل هستند. رولربیرینگ سوزنی هم مانند رولربیرینگ استوانه ای به‌جای گوی فولادی استوانه فولادی دارد اما این استوانه‌ها بسیار بلندتر و باریک‌تر هستند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

رولربیرینگ سوزنی یک یاتاقان است که بسته به جهت بار قابل وارده به آن طبقه‌بندی می‌شود این رولربیرینگ ها می‌توانند شعاعی یا محوری باشند. در رولربیرینگ سوزنی عناصر غلتش استوانه‌هایی فولادی هستند که طول آنها نسبت به قطرشان بسیار بیشتر است البته این اندازه‌ها کاملاً مطابق استانداردها هستند.همان‌طور که گفته شد، رولربیرینگ سوزنی در دو نوع هستند نوع شعاعی که دارای  های فولادی‌اند و انتهای آن باز است و نوع دیگر آن که نوع محوری است و انتهای  بسته است.

رولربیرینگ سوزنی متشکل از رولر و قفس

این یاتاقان‌ها از یک سری رولر و قفس فقط تشکیل شده‌اند که رولرها یا همان استوانه‌های فولادی توسط قفس مهار شده‌اند و سر جای خود نگه‌داری می‌شوند. طراحی بی‌نظیر آنها باعث شده است که نصب آنها آسان باشد. این طراحی یاتاقانی را به وجود آورده که بدون حلقه درونی یا بیرونی، با مقطع کوچک، حداکثر توان حمل بار را در کوچک‌ترین فضا فراهم می‌شود. این یاتاقان‌ها به‌ سادگی روانکاری می‌شوند و به لطف قفس منحصربه‌فردی که دارند مواد روانکار می‌توانند دقیقاً به غلتکها هدایت شوند و با سرعت بالایی کار کنند.

رولربیرینگ سوزنی با کنس خرجی فنجانی

در این رولربیرینگ ها دارای کنس های خارجی‌ای هستند که شبیه فنجان هستند و در واقع انتهای آنها بسته است. از ویژگی‌های دیگر آنها عبارت‌اند از:

  • باریک‌ترین حلقه بیرونی در میان رولربیرینگ ها
  • ظرفیت بار بسیار بالا به دلیل استفاده از ورق فولاد آلیاژی مخصوص
  • قفس سخت و مقاوم به سایش
  • سرعت گردش بالا
  • سهولت در نصب

رولربیرینگ سوزنی صلب

بلبرینگ سوزنی صلب یاتاقان‌هایی با دقت بالایی از ساخت است. این یاتاقان‌ها حداکثر ظرفیت بار در یک فضای محدود را برای شما فراهم می‌کند. آنها از فولاد ضدزنگ یا فولاد کربوریزه شده ساخته می‌شوندحلقه‌های آنها به‌دقت سنگ‌زنی و عملیات حرارتی شده‌اندحلقه‌های بیرونی دارای لبه‌های یکپارچه، قوی و سبک‌وزن هستند و با پوشش مناسبی که دارند غلتک‌ها را به خوبی در خود هدایت می‌کنند.

رولربیرینک سوزنی کفگرد

این نوع رولربیرینگ ها در هر دو نوع اینچی و متریک تولید می‌شوند. مجموعه قفس و سوزن‌های غلتک برای تحمل بارهای محوری طراحی شده‌اند. اینیاتاقان‌ها از یک قفس، دو قطعه ورق فولادی دارای سختی سطحی و مقاوم به سایش که در دو طرف یاتاقان قرار می‌گیرد و رولر های فولادی تشکیل شده‌اند. اینیاتاقان‌ها بسیار باریک هستند و با ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شوند.

رولربیرینگ سوزنی با دنباله بادامک

رولربیرینگ سوزنی با دنباله بادامک نوعی خاص از رولربیرینگ است و کاربردهای محدود و خاص دارند که دارای حلقه بیرونی با دیواره ضخیم و غلتک‌های پوشش داده شده، بشکه‌ای شکل و سطوح سخت هستند. این خواص باعث شده تا آنها بتوانند بارهای شوک را به خوبی تحمل کنند.

رولربیرینگ سوزنی دنباله‌دار

رولربیرینگ سوزنی دنباله‌دار دارای حلقه بیرونی ضخیم و غلتک‌های بشکه‌ای شکل هستند که ظرفیت بار زیادی را می‌تواند تحمل کند.

 

منبع: NSK.COM
یاتاقان ها و اجزاء آن ها ؛ قسمت اول از انواع یاتاقان های غلتشی
تاریخچه بلبرینگ ها ؛ قسمت دوم از انواع یاتاقان های غلتشی
یاتاقان غلتشی و انواع آنها ؛ قسمت سوم از انواع یاتاقان های غلتشی
سریع ترین بلبرینگ ها در دنیای عجیب یاتاقان ها؛ قسمت چهارم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ دما بالا در دنیای عجیب یاتاقان ها؛ قسمت پنجم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ شیار عمیق و انواع آن ها؛ قسمت ششم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ تماس زاویه ای و انواع آن ها؛ قسمت هفتم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ خود میزان و کف گرد ؛ قسمت هشتم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ استوانه ای ؛ قسمت نهم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ مخروطی ؛ قسمت دهم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ کفگرد ؛ قسمت یازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ سوزنی ؛ قسمت دوازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی
هوزینگ بلبرینگ ؛ قسمت سیزدهم از انواع یاتاقان های غلتشی
هوزینگ دو کفه ای ؛ قسمت چهاردهم از انواع یاتاقان های غلتشی
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *