ساختن صندلی چوبی با استفاده از تخته چندلایه و CNC

ساختن صندلی چوبی با استفاده از تخته چندلایه و CNC

ساختن صندلی چوبی با استفاده از تخته چندلایه و CNC

ساختن چوبی در نگاه اول کار سختی به نظر می‌آید. مخصوصاً وقتی صندلی مثل تصویر بالا استایلی مدرن داشته باشد. در این مطلب کاردستی مهندسی‌ای را به شما نشان می‌دهیم که برای ساختن صندلی چوبی فقط نیاز به دستگاه و تخته چند لایه دارد. با انجینیک همراه باشید.

حتماً برند IKEA را می‌شناسید. محصولات این شرکت به‌صورت هوشمندانه‌ای طراحی شده‌اند تا بتوان آنها را در خانه مونتاژ کرد اما اتصالات آنها برخی اوقات انسان را گیج می‌کند. در این کاردستی مهندسی () ساختن صندلی چوبی بدون هیچ اتصالی ممکن شده است. ساختن صندلی چوبی بالا نیاز به یک دستگاه دارد و تمام قطعات این صندلی چوبی زیبا از یک ورق می‌خورد. اگر مراحل این مطلب را به درستی دنبال کنید در نهایت یک صندلی چوبی دارید که بدون هیچ اتصال دهنده‌ای مونتاژ می‌شود.

ساختن صندلی چوبی بالا بدون نیاز به دست زدن به یک ابزار چوب سنتی انجاممی‌گیرد و دلیل آن این است که طراح این صندلی فقط علاقه ویژه‌ای به نرم افزارمدل سازی سه بعدی و برش قطعات با دستگاه CNC داشته است. همه چیز در کمتر از ۲ ساعت ساخته و بدون نیاز به هیچ اتصالی به هم چسبانده می‌شود.

حتماً شما هم مثل من یک دستگاه CNC چند ده میلیونی در کارگاهتان ندارید. بدون آنکه حس نا امیدی در شما به وجود آید فایل‌ها و یک ورق چوب خود را بردارید و به اولین کارگاه CNC نزدیک محل زندگی‌تان بروید و با پرداخت هزینه کمی قطعات برش خورده خود را تحویل بگیرید.

با الهام از تصویر زیر و کمی خلاقیت می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای مدلسازی صندلی خود را طراحی کنید. همچنین می‌توانید مدل‌های سه بعدی ساخت و یا طرح‌های موجود را که از وب سایت‌هایی مانند thingiverse.com دانلود بکنید.

در ساختن صندلی چوبی بالا از ابزار ۱/۸ اینچی استفاده شده است و یک ورق تخته چند لایه با ضخامت ۳/۴ اینچ برای برش خوردن انتخاب شده. توجه داشته باشید که قطر ابزار شما باید با ضخامت ورق متناسب باشد. پس از برش خوردن ورق‌ها آنها را با کاغذ سنباده به خوبی تمیز کنید و حالا وقت بخش سرگرم کننده ماجرا است: مونتاژ. با استفاده از چسب چوب زبانه‌ها را به شیارها بچسبانید و با تسمه‌ای لاستیکی به هم ببندید. با توجه با این که قطعات با دقت برش خورده‌اند،به راحتی روی هم سوار می‌شوند.

 

منبع: POPULARMECHANICS
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *