بلبرینگ پوشش داده شده با اکسید روی با بازدهی فوق العاده بالا

پوشش داده‌شده یکی از چندین قطعات مکانیکی است که با فرایند اصطکاک بین اجزاء آن کاهش داده شده‌است. پوشش  (ZnO) باعث این امر شده. این کار به تازگی توسط یک تیم تحقیقاتی انجام شده و از این قطعه در ساخت یک ژنراتور کوچک استفاده شده‌است. با انجینیک همراه باشید.به تازگی یک تیم تحقیاتی تکنیکی جدید برای پوشش دهی به کمک اکسید روی یا ZnO کشف کرده‌اند. این ماده به طور اختصاصی توسط موسسه‌ی ملی علم مواد ژاپن یا NIMS تولید شده است. با استفاده از این مواد در پوشش دهی گوی‌های بلبرینگ ها، ضریب اصطکاک این قطعات تا یک سوم کاهش داشته است. این تیم تحقیقاتی با همکاری شرکت Fox Corporation یک ژنراتور موتور جت برای استفاده‌های اضطراری طراحی و تولید کرده‌اند که از این بلبرینگ جدید در آن استفاده شده است. با استفاده از این بلبرینگ جدید، مصرف سوخت این ژنراتور به مقدار یک درصد کاهش داشته است. این ژنراتور که وزنی حدود ۴۰ کیلوگرم دارد، توانایی تولید ۸۰۰۰ وات برق را دارد که برای استفاده‌ی معمولی دو خانه کافی است.

با گسترش مشکلات زیست محیطی و آلودگی‌ها، کاهش اصطکاک در قطعات مکانیکی از اهمیت بالایی برخوردار است. به هر حال تمامی قطعات مکانیکی درگیر در ماشین آلات در معرض افزایش دما هستند و هر راه حلی که برای بهبود این ماشین آلات ارائه شود، باید در برابر گرمای تولید شده مقاوم باشد. استفاده از اکسید روی، در کنار کاهش اصطکاک بین قطعات، مقاومت در برابر گرمای تولید شده را نیز تضمین می‌کند.

این پوشش جدید کشف شده، علاوه بر بلبرینگ ها در قطعات مکانیکی دیگر که تماس بین اجزا در آنها وجود دارد نیز قابل استفاده است. این پوشش در بازه‌هایی دمایی زیادی از دمای اتاق تا دماهای بسیار بالا قابل استفاده است. علاوه بر آن، این پوشش هم در خلا و هم در فضای اتمسفر کاربردی خواهد بود. استفاده از این پوشش در قطعات و تجهیزات مکانیکی مانند قطعات خودروها، می‌توان قدم بزرگی در جهت کاهش مصرف سوخت آنها نیز برداشت.

این پست در تاریخ ۹۶/۶/۲۷ به روز رسانی شد.

منبع: sciencedaily
مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *