انرژی های تجدید پذیر ؛ صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حفظ محیط‌ زیست (قسمت اول)

یکی از بهترین راه‌ها برای نجات زمین است. البته این نکته هم مهم است که با استفاده از مبالغ صورت‌حساب‌ها را نیز کاهش می‌دهند. البته این انتظار نیست که مردم روی یک نیروگاه شهری سرمایه‌گذاری کنند اما در حد منازل و کارگاه‌های کوچک این کار امکان‌پذیر است. با انجینیک همراه باشید.

در کشورهای توسعه‌یافته جهان دولت‌ها مشوق‌های مالیاتی برای کسانی که از انرژي های تجدید پذیر استفاده می‌کنند در نظر می‌گیرند و مردم را به استفاده از این منابع بی‌پایان انرژی تشویق می‌کنند. در سری مطالب “انرژی های تجدید پذیر ؛ صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حفظ محیط‌ زیست” امروز ۲ روش برای استفاده از انرژی های پاک معرفی‌شده است.

انرژی های تجدید پذیر ۱ : سقفی

صفحات خورشیدی سقفی

صفحات خورشیدی سقفی

اولین روشی که هر کس برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر به ذهنش می‌رسد روش رایج صفحات خورشیدی است. قبلاً نیز در انجینیک در مورد سقف خورشیدی محصول جدید شرکت تسلا صحبت شده بود. پنل‌های خورشیدی در حیاط خانه‌ها قابل نصب اند اما بهترین مکان برای این پنل‌ها روی بام منازل است. می‌توان از این پنل‌ها بیش از ۱۱۰ وات بر هر مترمربع انرژی تولید کرد البته میزان این قدرت به عرض جغرافیایی محل وابسته است. مصرف برق یک ‌خانه معمولی حدود ۱۰۰۰ وات در روز است پس با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که با داشتن ۱۰ مترمربع از این پنل‌ها از شر قبض برق خلاص می‌شوید.

برای سقف‌هایی که پوشش آن‌ها فرسوده شده‌اند و به آخر عمر خود نزدیک شده‌اند می‌توان پوشش‌های جدید سقف که با نام تخته‌های سقفی خورشیدی (Solar shingles) شناخته می‌شوند را جایگزین آن‌ها نمود. این پنل‌های خورشیدی استاندارد روی سقف قدیمی نصب می‌شوند.

البته، یک ضعف بزرگ این است که تنها در زمانی که خورشید در آسمان می‌تابد می‌توان از آن بهره برد. اگر می‌خواهید انرژی خانه خود را زمانی که خورشید در آسمان نیست تأمین کنید، باید در نوع دوم از انرژی های تجدید پذیر سرمایه‌گذاری کنید.


انرژی های تجدید پذیر ۲ : توربین‌های بادی

توربین‌های بادی

توربین‌های بادی

توربین‌های بادی به‌طور معمول در مزارع بادی و یا شناورهای دریایی یافت می‌شوند، اما اگر شما به ‌اندازه کافی املاک و مستغلات دارید می‌توانید با نصب یک کوچک، انرژی آن‌ها را تأمین کنید.

از جنبه‌های منفی توربین‌های بادی می‌توان به زشت و پر سروصدا بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین بعضی از قوانین محلی استفاده از آن‌ها را در فضای باز منع می‌کند.

اما اگر این معایب برایتان مهم نیست و شما را ناراحت نمی‌کند، نیروی باد حتماً یک دارایی بزرگ شماست. قدرت باد با ثبات تر از خورشید است و یک توربین بادی با اندازه خوب به ‌راحتی می‌تواند همه یا بخش اعظمی از نیازهای برق منزلتان را تولید کند. بسته به منطقه سکونت خود، باد ممکن است یک سرمایه‌گذاری تجدید پذیر بهتر از خورشیدی باشد.

این پست در تاریخ ۹۶/۶/۳۰ به روز رسانی شد.

منبع: POPULARMECHANICS

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *