انرژی پاک ؛ صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حفظ محیط‌ زیست (قسمت دوم)

و موضوعات مربوط به آن یکی از بهترین راه‌ها برای نجات زمین است. البته این نکته هم مهم است که با استفاده از مبالغ صورت‌حساب‌ها را نیز کاهش می‌دهند. البته این انتظار نیست که مردم روی یک نیروگاه شهری سرمایه‌گذاری کنند اما در حد منازل و کارگاه‌های کوچک این کار امکان‌پذیر است. با انجینیک همراه باشید.

یکی از راه‌های کاهش نرخ رشد دما کره زمین، کم کردن گازهای گلخانه‌ای است که منبع اصلی این گازها سوزاندن سوخت‌های فسیلی است. با کمتر استفاده کردن از این سوخت‌ها به‌عنوان منبع انرژی، می‌توان امیدوار بود که گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید شود. در قسمت اول معرفی انرژی ‌های تجدید پذیر، به تعدادی از این روش‌ها برای کاهش هزینه‌ها و حفظ محیط زیست پرداختیم. امروز نیز دو روش دیگر  برای تولید انرژی پاک را معرفی می‌کنیم.

انرژی پاک

hydro_power

قدرت سیالات

این روش برای بیشتر مردم امکان‌پذیر نیست. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در محل زندگی‌تان مسیر ریزش آب وجود دارد، خیلی خوش‌شانس هستید. شما می‌توانید تمام یا قسمتی از جریان آب را از یک توربین عبور داده و انرژی منزل خود را تأمین کنید.

تعدادی روش برای انجام این کار وجود دارد ولی اساسی‌ترین آن‌ها این است که بزرگ‌ترین فاصله عمودی‌ای که آب طی می‌کند را پیدا کنید و مسیر آن را از طریق یک توربین منحرف سازید. بسته به مقدار آب و فاصله عمودی، شما می‌توانید مقدار قابل‌توجهی از انرژی مصرفی خود را از این راه تولید ‌کنید. راه‌اندازی یک ژنراتور برق‌آبی برای مردم عادی کار آسانی نیست، و ممکن است نیاز به یک نصاب حرفه‌ای داشته باشند اما برای مهندسان مکانیک کار سختی نخواهد بود.

از مزایای انرژی سیالات این است که برخلاف انرژی خورشیدی و بادی، این انرژی همیشه و به‌صورت مستمر در دسترس است و با داشتن آن می‌توان مقدار مشخصی از انرژی را به‌صورت مستمر از ژنراتور انتظار داشت.

انرژی پاک

آب‌گرم‌کن خورشیدی

آب‌گرم‌کن خورشیدی

با استفاده از خورشید نه‌تنها می‌توان برق تولید کرد. بلکه می‌توانید با استفاده از قدرت خورشید خانه‌ی خود را نیز گرم‌کنید. در شهرهای بزرگ ایران از این سیستم‌ها در گرم کردن آب در مکان‌های عمومی استفاده ‌شده است که اتفاق واقعاً خوشحال‌کننده ایست.

آب‌گرم‌کن خورشیدی با استفاده از تابش خورشید به قسمت‌های ذخیره آب ‌کار می‌کند، که پس ‌از آن می‌توان با پمپ کردن آب به درون رادیاتورها خانه را گرم کرد و یا آب را به سمت شیر آب حمام فرستاد. برای گرم کردن آب، استفاده از این سیستم بسیار ارزان‌تر از گاز و برق است، و از نصب پانل‌های خورشیدی نیز بسیار آسان‌تر است.

آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی بسیار متنوع‌اند، هر یک مزایا و معایب خود را دارند، پس در صورت تمایل به استفاده از این سیستم حتماً در مورد آن خوب تحقیق کنید.

این پست در تاریخ ۹۶/۷/۱۲ به روز رسانی شد.

منبع: POPULARMECHANICS
انرژی های تجدید پذیر ؛ صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حفظ محیط‌ زیست (قسمت اول)
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *