آچار تنظیم شونده ، بخش دوم معرفی آچارها

 تنظیم شونده یکی از انواع پرکاربرد ابزارهای صنعتی هستند. پیش از این تعداد ۸ عدد از آچارهای تخت را معرفی کردیم. در این مطلب به سراغ آچارهای خود میزان و تنظیم شونده رفتیم. شاید جذاب‌ترین آن‌ها ابزار مدرن تنظیم شونده یا همان فرانسه خودمان باشد که محصول کشور انگلستان است! در ادامه با انجینیک همراه باشید.

()

این ابزار رایج‌ترین ابزار قابل تنظیم در زمان حال است. در زمان‌های قدیم به علت این‌که پیچ‌های چرخ‌های قطارها در انگلستان بسیار متفاوت بوده است، این ابزار برای اولین بار در انگلستان اختراع شد. تفاوت این آچار با در زاویه دسته آن نسبت به فک است. فک آچارفرانسه با راستای دسته زاویه تقریباً ۱۵ درجه‌ای دارد. در محیط‌های تنگ، این ویژگی بسیار مناسب است. آچارهای قابل تنظیم مدرن توسط یوهان پیتر جوهانسون از شرکت باهکو (Bahco) اختراع‌ شده است.

آچار تنظیم شونده

تنظیم شونده

آچار خود میزان

این ابزار که به‌تازگی در ایران با نام آچار همه‌کاره معروف شده فک دندانه‌داری دارد که به‌ طور خودکار محکم می‌شود و می‌تواند به‌ تنهایی هر مهره‌ای را در خود جا دهد.

خود میزان

خود میزان

آچار میمونی

این ابزار مدل قدیمی آچارهای تنظیم شونده است. دسته این ابزار صاف و مستقیم است و راستای فک آن عمود بر دسته آن است.

آچار میمونی

میمونی

این ابزار در طراحی و ظاهر به آچار میمونی شبیه است اما تفاوت آن با آچار میمونی در خاصیت خود سفت شوندگی و فک‌های دندانه‌دار است. این ویژگی کمک می‌کند تا ابزار، بدنه صاف لوله‌ها را خیلی خوب و محکم بگیرد. این ابزار عموما با نام تجاری صاحب حق ثبت اختراع اصلی خود، یعنی استیلسون (Stillson wrench) در جهان شناخته می‌شود.

آچار لوله گیر

آچار لوله گیر

آچار تمساحی

دهانه این ابزار مانند دهان تمساح، باز است. به همین علت به آچار تمساحی معروف است. در زمان‌های قدیم این ابزار در بین مکانیک‌ها، کارگران کارخانه‌ها و کشاورزان برای تعمیر و نگهداری و انجام وظایف روزانه بسیار محبوب بود. اما با کم شدن کاربرد مهره‌های مربعی و جایگزینی آنها با مهره‌های شش‌گوش از محبوبیت آنها رفته‌رفته کاسته شد.

تمساحی

تمساحی

منبع: WIKIPEDIA

 

آچار ، یکی از پر کاربرد ترین ابزارهای یک مهندس مکانیک، قسمت اول معرفی آچار ها
آچار تنظیم شونده ، بخش دوم معرفی آچارها
آچار سوکتی و دیگر آچار ها، قسمت سوم معرفی آچار ها

 

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *