آچار سوکتی و دیگر آچار ها، قسمت سوم معرفی آچار ها

سوکتی از جمله آچارهای لوکس و بسیار مفید است. در قسمت اول از معرفی آچارها، آچار های تخت و در قسمت دوم آچار تنظیم شونده معرفی شدند. در این قسمت که آخرین قسمت معرفی آچار ها است به معرفی و دیگر انواع آچارهای مهمی که معرفی نشده اند میپردازیم. هرچند که قطعا تعدادی از آنها باقی خواهند ماند. با انجینیک همراه باشید.

این ابزارها در واقع همان آچارهای تخت معمولی هستند، با این تفاوت که دسته ندارد. (البته سر انواع دیگر آچارها نیز به این شکل یافت می‌شود) این ابزار دارای یک سوراخ مربعی است که توسط یک واسطه به دسته آچار سوکتی وصل می‌شود. سطح آچار با محور دسته آچار سوکتی تفاوت سطح دارد که در مواردی یک مزیت به حساب می‌آید. این آچارها در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که فضای کافی نباشد یا برای مواردی که اندازه آچار بزرگ است انواع معمولی در آن اندازه سنگین می‌شود و استفاده از این نوع ابزار بسیار سبک‌تر و راحت‌تر است.

آچار پنجه کلاغی

آچار پنجه کلاغی

اگر خودرو شما تا به حال پنچر شده باشد حتماً این آچار را در صندوق‌عقب خودرو خود دیده‌اید. این ابزار دارای یک دسته خارج از مرکز است و سر آن قابلیت اتصال سوکت را دارد. دسته خارج از مرکز این ابزار به سریع‌تر و قوی‌تر باز و بسته شدن  پیچ و مهره‌ها کمک می‌کند. این ابزار در مواردی استفاده می‌شود که فضای کافی برای پیچاندن دسته وجود داشته باشد.

آچار سریع ­العمل

آچار سریع ­العمل

آچار سوکتی گشتاور ()

ظاهر این ابزار شبیه آچار سوکتی است اما از آن بیشتر در مونتاژ مکانیزم‌های دقیق استفاده می‌شود. در مدل آنالوگ آن روی دسته ابزار گردونه‌ای قرار دارد که می‌توان با چرخاندن آن میزان گشتاوری که به پیچ یا مهره وارد می‌شود را تنظیم نمود. در مدل دیجیتال آن نیز همین اتفاق با چند دکمه ساده تنظیم می‌شود. سر این ابزار امکان اتصال سر سوکتی را دارد و هر اندازه از پیچ یا مهره‌ها را می‌تواند با گشتاوری مشخصی  محکم کند.

آچار گشتاور (ترک متر دستی)

آچار گشتاور (ترک متر دستی)

وظیفه اصلی این ابزار باز کردن فیلتر­های روغن استوانه‌ای است. اما ممکن است برای سوکت نیز استفاده شود.

آچار فیلتر روغن

آچار فیلتر روغن

این آچار دارای دو سر است که هر سر آن چهار وجه دارد و هر وجه می‌تواند اندازه مشخصی از مهره را در خود جا دهد. این ابزار را بیشتر در تعمیرگاه‌های دوچرخه می‌توان دید.

آچار دمبلی

آچار دمبلی

این آچار دارای یک دسته و سر آن ‌یک تسمه حلقه شده دارد. با تنظیم این حلقه می‌توان دور هر استوانه‌ای را گرفت و آن را به چرخاندن وا‌داشت.

آچار تسمه‌ای

آچار تسمه‌ای

این ابزار شبیه آچار تسمه ایست. با این تفاوت که به‌ جای تسمه، زنجیر قرار دارد. این ابزار برای باز کردن چرخ زنجیرها استفاده می‌شود. بیشترین استفاده این ابزار در رهاسازی چرخ زنجیرهای دوچرخه‌ها استفاده است. دانه‌های زنجیر در دندانه‌های چرخ زنجیر درگیر شده و آن را باز می‌کند.

آچار زنجیری

آچار زنجیری

امیدوارم از این سریال سه قسمتی معرفی آچارها لذت برده باشید و توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان بگذاریم.

 

این مطلب در تاریخ ۹۶/۸/۹ به روز رسانی شد.

منبع: WIKIPEDIA

آچار ، یکی از پر کاربرد ترین ابزارهای یک مهندس مکانیک، قسمت اول معرفی آچار ها
آچار تنظیم شونده ، بخش دوم معرفی آچارها
آچار سوکتی و دیگر آچار ها، قسمت سوم معرفی آچار ها

 

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

1 دیدگاه

  1. مهدى گفت:

    خيلي عالي ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *