ربات های پرنده مجهز به سنسورهای تشخیص تشعشعات هسته‌ای

که در اصطلاح یا Drone نیز نامیده می‌شوند، چند سالی است که با گسترش قابل توجهی روبرو بوده‌اند. این ‌ها قابلیت‌های مختلفی اعم از فیلمبرداری، استفاده‌های نظامی و حتی جاسوسی دارند. به تازگی یک شرکت تولید پهباد با همکاری سازمان انرژی اتمی آمریکا دست به تولید پرنده مجهز به سنسور تشعشعات رادیواکتیو زده است. در ادامه با انجینیک همراه باشید.ربات های پرنده یا پهبادها علاوه بر استفاده‌های سرگرمی که این روزها توجه زیادی به آنها می‌شود، در شاخه‌های جدیدتری نیز در حال ظهور هستند. این ربات ها می‌توانند در جاهایی که انسان قادر به حضور در آن نیست پرواز کنند و به عنوان یک ابزار شناسایی استفاده شوند. استفاده از ربات های پرنده در مناطقی که نیاز به تشخیص مواد ساطع کننده‌ی رادیواکتیو، گازهای سمی و یا حتی گازهای عادی است، به صرفه‌تر از اعزام نیروی انسانی به آن منطقه است. یک شرکت تولیدکننده‌ی پهباد به نام FlyCam UAV به تازگی با همکاری با سازمان هسته‌ای آمریکا (US Nuclear Corp) دست به تولید ربات پزنده ای زده که مجهز به سنسور تشخیص تشعشعات است.

این شرکت در توضیح محصول جدید خود عنوان کرده است:

این ربات های پرنده می‌توانند در نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای به پرواز در بیایند و نشت احتمالی مواد رادیواکتیو را تشخیص دهند. علاوه بر آن، پهبادهای مورد نظر می‌توانند در مناطقی که آتش سوزی اتفاق افتاده پرواز کنند و با بررسی دود تولید شده، خطرات احتمالی را به مسئولین مهار حادثه گزارش دهند. در مناطقی که افراد زیادی حضور دارند مانند تجمعات نیز می‌توان با استفاده از پهبادها خطرات احتمالی استفاده از بمب‌های رادیولوژیکی یا شیمیایی را پیش بینی کرد.

این سیستم جدید که با نام DroneRad شناخته می‌شود، می‌تواند به پهبادهای مدل Cypher 6 یا NEO شرکت فلای‌کم متصل شود. در حال حاضر تنها سنسور تشعشعات هسته‌ای برای این سیستم تولید شده است. اما در آینده ی نزدیک سنسورهای بمب‌های شیمیایی و بیولوژیکی نیز برای آن طراحی می‌شوند. البته این سیستم برای اولین بار نیست که اجرا می‌شود و ناسا پیش از این پهبادی با قابلیت تشخیص گازهای سمی طراحی کرده است.

منبع: POPSCI
مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *