ربات جهنده با قابلیت حفظ تعادل عالی [ویدیو]

ربات جهنده با قابلیت حفظ تعادل عالی [ویدیو]

جهنده یا Bouncing Robot یکی از محصولات تحقیقاتی موسسه‌ی تحقیقات کمپانی است که به تازگی تصاویری از آن منتشر شده است. این با استفاده از عملگرها و سنسورهای ویژه تعادل خود را حفظ می‌کند تا جهش دنباله‌داری داشته باشد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

شاید در نگاه اول تنها به عنوان یک اسباب بازی و یا ربات مناسب برای مسابقات شناخته شود. اما تیم تحقیقاتی Disney علاوه بر کاربردهای فوق، کاربردهای مفید دیگری نیز برای این ربات در نظر گفته‌اند. با پیشرفت دادن ایده و طرح این ربات می‌توان به تولید ربات‌های تک پایی رسید که قابلیت حفظ تعادل فوق‌العاده‌ای داشته باشند. با استفاده از ساختار این ربات ساده در تحهیزات حرکتی ربات‌های بزرگ نیز، می‌توان حرکت آنها را به حرکت‌هایی طبیعی تبدیل کرد.

تیم تحقیقاتی تولیدکننده‌ی این ربات از شرکت Walt Disney Imagineering Research & Development هستند که شرکتی جانبی در کنار شرکت تفریحاتی دیزنی است. این آزمایشگاه تحقیق و توسعه، وظیفه‌ی طراحی، بررسی و تولید تجهیزات جدید پارک‌های تفریحی دیزنی را بر عهده دارد.

حفظ تعادل این ربات بوسیله‌ی یک مفصل ترکیبی انجام می‌شود. این مفصل حاصل ترکیب چند خطی به همراه فنرهای مخصوص و یک voice coil است. ربات جهنده می‌تواند ۱۹ بار یا ۷ ثانیه‌ی متوالی به جهیدن ادامه دهد. در ادامه می‌توانید ویدیویی از این ربات جهنده مشاهده کنید.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *