توربین طوفانی برای تولید برق از طوفان های گرمسیری در ژاپن ساخته شد

توربین طوفانی برای تولید برق از طوفان های گرمسیری در ژاپن ساخته شد

طوفانی نام نوعی از ‌های بادی جدید است که برای فعالیت در شرایط بد آب و هوایی طوفان‌های گرمسیری در شرق آسیا طراحی شده است. ژاپنی‌ها قصد دارند از این ‌های جدید برای تولید انرژی در مقیاس بزرگ استفاده کنند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

یک مهندس ژاپنی به تازگی توربین‌هایی اختراع کرده که نام توربین طوفانی یا Typhoon-powered wind turbines شناخته می‌شوند. قرار است این توربین‌ها برای تولید از طوفان‌های گرمسیری به کار روند. آتسوشی شیمیزو Atsushi Shimizu عنوان کرده که این توربین‌ها می‌توانند برق مورد نیاز ژاپن‌ را تا سال‌های سال تامین کنند. او مدعی است ژاپن بیش از آن چه انرژی خورشیدی داشته باشد، انرژی باقلوه‌ی باد و طوفان دارد.

در حال حاضر توربین‌های بادی مورد استفاده در سایت‌های تامین انرژی ژاپن از کشورهای خارجی به این کشور وارد می‌شوند. ایراد اساسی این توربین‌ها این است که در برابر نیروی زیاد طوفان‌های گرمسیری مقاومت لازم را ندارند. توربین طوفانی جدید به گونه‌ای طراحی شده تا علاوه بر مقاومت زیاد، جهت چرخش خاصی نیز داشته باشد و بتواند در برابر طوفان‌ها، سرعت چرخش خود را تغییر داده و مستحکم بماند.

زمانی که طوفان اتفاق می‌افتد، باد در اطراف پره‌های توربین نیز حرکت خواهد کرد. توربین طوفانی جدید در این زمان حرکت خود را کند می‌کند و تیغه‌های اطراف پره‌ها خود شروع به چرخش می‌کنند و از این چرخش برای تولید برق استفاده می‌شود. در آزمایشات اولیه، توربین طوفانی بازدهی حدود ۳۰ درصدی از خود نشان داده است. اگر چه این بازدهی نسبت به بازدهی ۴۰ درصدی توربین‌های بادی کم است، اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که توربین‌های بادی نمی‌توانند در طوفان کار کنند. چالش باقیمانده در تولید این توربین‌ها نیز، ذخیره سازی انرژی الکتریکی تولید شده در باتری‌های مناسب است که محققان در حال حل کردن آن هستند.

در حال حاضر، ۸۴ درصد از انرژی ژاپن از کشورهای دیگر وارد می‌شود. دلیل اصلی این امر نیز متوقف شدن فعالیت نیروگاه اتمی فوکوشیما است. به همین دلیل ژاپنی‌ها در حال طراحی و آزمایش روش‌های مختلف دیگر مانند توربین طوفانی برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود هستند.

منبع: SCIENCEALERT
مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *