مخترع پرس هیدرولیک ، جوزف براما

مخترع پرس هیدرولیک ، جوزف براما

مخترع یعنی جوزف براما (Joseph Bramah) یک متخصص انگلیسی بود که این دستگاه را در سال ۱۷۹۵ به‌طور رسمی به نام خود ثبت کرد. او یک مخترع و قفل‌ساز محسوب می‌شد، تجهیزات دیگری نیز به جز قالب پرس ساخته بود. با انجینیک همراه باشید.مهندسان مکانیک مشهور خصوصا در زمینه ساخت و تولید تا پیش از به رسمیت شناخته شدن و تاسیس دانشکده‌های مختلف به نام این رشته، عموما از طریق تجربیات به یافته‌هایی قابل توجه در این علوم دست پیدا می‌کردند. نمونه یکی از این مهندسان قدیمی، جوزف براما مخترع پرس است که شفل اصلی او قفل‌سازی بوده است. او امروزه به همراه ویلیام جورج آرمسترانگ (William George Armstrong) به عنوان پدر علم هیدرولیک شناخته می‌شود.

براما در ابتدای زندگی کاری خود به عنوان یک کابینت‌ساز مشغول به کار بود. او که در لندن مشغول به کار بود پس از مدتی در کارگاهی به تولید سیفون مشغول شد. او به همراه رئیس خود در کارگاهی که مشغول به کار بود، بهبودهایی از لحاظ طراحی بر روی سیفون‌ها انجام دادند و کارایی آنها را بهبود بخشیدند.

جوزف براماه در سال ۱۷۸۴ پس از ثبت مقالات مختلف در مورد قفل‌ها، خود به تولید قفل روی آورد و نوعی خاص از آنها را به نام خود ثبت کرد. او در همان سال کارخانه قفل‌سازی خود را با نام Bramah Locks Company ثبت کرد. براما به خاطر نیاز به ماشین‌آلات و ابزار آلات ویژه برای تولید قفل‌های دقیق،‌ مطالعه زیادی بر روی بهبود ماشین‌آلات فلزکاری داشت و توانست بسیاری از این ماشین آلات را در کارگاه خود بهبود ببخشد.

اما مهم‌ترین اختراع براماه در طول سالیان تحقیق و توسعه، پرس هیدرولیک (نمونه پیشرفته آن را در تصویر مشاهده می‌کنید) بود که بر مبنای قوانین پاسکال توسعه داده شد. پتنت این اختراع نیز در سال ۱۷۹۵ به نام او ثبت شد. هنوز هم در بسیاری از مناظق صنعتی جهان، پرس هیدرولیک را با نام پرس براما Bramah Press می‌شناسند. براما به خاطر حساسیت‌هایی که در سال‌های فعالیت بر روی کنترل کیفی (Quality Control – QC) داشت، به عنوان پدر کنترل کیفی صنعتی نیز شناخته می‌شود.

یکی از آخرین اختراعات مخترع پرس هیدرولیک، ماشینی هیدرولیکی برای کندن درخت‌ها از ریشه بود. او در حین کار بر روی همین پروژه، سخت بیمار شد و در سال ۱۸۱۴ فوت کرد.

منبع: WIKIPEDIA

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

1 دیدگاه

  1. وحید 8 گفت:

    بابت زندگی نامه های مختصر بزرگان مکانیک بسیار ممنونم/دیدگاه خوبی برای شروع کار بهم نشون داد.اینکه اصولا کارهای بزرگ این بزرگان ممکنست در ابتدا ارتباطی با شروع زندگی کاریشان نداشته ،ولی احتمالا تجربیاتشان در زمینه های مختلف باعث خلق کارها و تاثیرات شگرف در دنیای صنعتی شده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *