گوجه فرنگی در خانه ؛ راز ها ، نکات و روش کاشت گیاهان

گوجه فرنگی در خانه ؛ راز ها ، نکات و روش کاشت گیاهان

گوجه فرنگی در خانه ؛ راز ها ، نکات و روش کاشت گیاهان

میوه ای بسیار خوش مزه است. اما آن راه و روش خود را دارد. در این مطلب به کمک یک سری تصاویر نکات کوچکی را درباره این زیبا و مفید عنوان می‌کنیم. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

فرنگی یک میوه اصیل

گوجه فرنگی میوه‌ای اصیل است که در انواع خانگی آن‌ها بسیار متنوع و رنگارنگ است و در آشکار مختلفی یافت می‌شود.

 

دانه‌های ریز را دست‌کم نگیرید

اگر شما در محلی زندگی می‌کنید که زمستان طولانی دارد بهتر است دانه‌های گوجه فرنگی را در درون منزل خود و در محیطی گرم و مرطوب در لیوان‌های یک‌بارمصرف کاشته و تا فصل گرم پرورش دهیدشان

 

پیش به‌سوی هوای آزاد

بعد از شش تا هشت هفته نهال‌های کوچک گوجه فرنگی رشت کرده و دو تا سه برگ داده‌اند. در این زمان مقدار آبیاری را کم کرده و گیاهان را به هوای آزاد انتقال دهید. برای بهترین رشد گیاه، آن را در محلی قرار دهید که در طول روز حداقل ۶ ساعت آفتاب داشته باشد.

برای آشنایی آن‌ها با آب‌وهوای بیرون از خانه بهتر است در چند روز اول هر روز فقط چند ساعت آن‌ها را در سایه و در هوای آزاد قرار دهید. و پس از هفت ‌تا ده روز به اندازه‌ای باید قوی شده باشند که قابل کاشت شوند.

 

در باغچه جایی به آن‌ها دهید

قبل از کاشت گوجه ‌فرنگی‌ ها باید ببینید که از نوع بوته‌ای یا درختی هستند؟ نوع بوته‌ای آن‌ها کوتاه است و نوع درختی آن‌ها تا ۳ متر قد بکشند. درهرحال به جهت گردش کافی هوا، باید اطراف هر بوته گوجه فرنگی ۶۰ سانتیمتر خالی باشد. برای ایجاد ریشه‌ای قوی آن‌ها را باید تا محل رشد دومین برگ در خاک بکارید.

 

از گیاه ضعیف محافظت کنید

در چند هفته اول که گیاه ترد و ضعیف است دور آن قفسی از جنس سیم ایجاد کنید تا از ضربه در امان بمانند.

 

صعود به بالا

با بلندتر شدن گیاه پشت سرش داربستی ایجاد کنید و با بست یا چسبی که نپوسد و به گیاه آسیبی نرساند به گیاه کمک کنید که روی زمین نماند و به صعود خود ادامه دهد.

 

هرس کردن

برای رشد بهتر، گیاه خود را هرس کنید. به یاد داشته باشید گوجه فرنگی های بوته‌ای خیلی نیاز به هرس کردن ندارند اما نوع درختی آن‌ها باید هرس شود ولی نکاتی وجود دارد که در زیر عنوان‌ شده است:

  • هرگز گیاهی که قد آن کوتاه‌تر از ۴۵ سانتیمتر است را هرس نکنید.
  •  عمل هرس کردن را در صبح زود انجام بدهید تا گیاه دچار شک نشود.
  • بر روی گیاهی که تازه هرس شده آب نپاشید زیرا دچار بیماری می‌شود.

 

بگذارید گیاه قد بکشد

اگر گیاه قدش از داربست بالاتر زد سر آن را با یک نخ به سمت بالا گره بزنید تا گیاه شما نشکند.

 

شیر درمانی

لکه‌های تیره روی گیاه ممکن است ناشی از بیماری‌های بنیادی مانند پوسیدگی یا سوختگی باشد. برای جلوگی از آن می‌تواند روی سطح گیاه شیر بپاشید!

 

از پوست تخم‌مرغ‌های خود استفاده کنید

کم بود کلسیم در گیاه گوجه فرنگی باعث می‌شود میوه این گیاه به شکل بالا در بیاید. بنابراین به‌جای استفاده از خاک‌های غنی از نیتروژن (که خیلی مناسب نیست) قبل از کاشت گیاه خاک آن را با پوست تخم‌مرغ خردشده غنی کنید.

 

این گیاه گل دارد

پس از چهار تا شش هفته گیاه شما گل می‌دهد

گل‌ها به میوه تبدیل می‌شوند

اگر گرده‌افشانی توسط زنبورها و دیگر حشرات کوچک به‌خوبی انجام گیرد اکثر گل‌ها به میوه تبدیل می‌شوند بنابراین بهتر است در نزدیکی این گیاهان، گیاه گل‌دار دیگری مثل جعفری کاشته شود تا حشرات بیشتر جلب شوند.

 

سبز شدن

وقتی گوجه فرنگی سبز شد، چند هفته بیشتر به رسیدن به رنگ نهایی‌اش نمانده.

خورشید کار نهایی را انجام می‌دهد

گوجه فرنگی ها برای رسیدن و آبدار شدن نیاز به ‌روزی ۹ تا ۱۲ ساعت نور خورشید دارند. پس این نکته اساسی و مهم را فراموش نکنید.

 

مزه و حس گوجه فرنگی های خانگی

گوجه فرنگی های خانگی روشن‌تر، خوش‌بوتر و با پوستی نازک‌تر به دنیا می‌آیند. درصورتی‌که به‌وقت برداشت شوند خیلی خوش‌مزه و دل‌چسب خواهند بود.

خداحافظ پرندگان

درصورتی‌که گوجه فرنگی های شما موردحمله حشرات و پرندگان هستند می‌توانید آن‌ها را کمی قبل از بلوغ کامل برداشت کرده و در دمای اتاق، پشت پنجره زیر نور آفتاب بگذارید تا بالغ شوند.

 

منبع: DIYNETWORK
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *