آزمون MT (ذرات مغناطیس) ؛ قسمت دوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون MT (ذرات مغناطیس) ؛ قسمت دوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون MT (ذرات مغناطیس) ؛ قسمت دوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون MT (ذرات مغناطیس) یکی از روش‌های غیر مخرب مشخص‌کننده ناپیوستگی‌ها در قطعات است. این روش تکنیک­ های مختلفی دارد که در این مطلب به توضیح تکنیک های ( (سیم‌پیچ)،   (سرها) و () می‌پردازیم. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

روش Prods (برانگیختن)

بعد از روش yoke دومین آزمون MT  روش برانگیختن است. همان‌طور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید در این تکنیک واحد برانگیختن از القای مستقیم استفاده می‌کند. به این شکل که جریان از مسیر پایه‌ها و قطعه کار عبور کرده و یک میدان مغناطیسی مدور دور پایه‌ها ایجاد می‌کند. ازآنجاکه راستا میدان مغناطیسی‌ای که بین پایه‌ها در حرکت است عمود بر خط مستقیم واصل دو پایه است، جهت‌گیری نشانگر موازی با خطی که بین دو پایه رسم می‌شود قابل‌مشاهده است. مانند روش بست یا همان yoke، این روش نیز دو پایه عمل اصلی را انجام می‌دهند.

روش Coils (سیم‌پیچ)

سیم‌پیچ‌های الکتریکی برای تولید یک میدان مغناطیسی طولی استفاده می­شود. هنگامی‌که جریان در سیم‌پیچ جریان یافت یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم ایجاد می‌شود که نتیجه آن خطوط شاری است که جهت‌گیری آن در شکل بالا نشان داده‌ شده است. در آزمون MT ناپیوستگی های  عمود بر جهت قطعه قابل دیدن میشوند.

روش Heads (سرها)

بیشتر ماشین‌های حمام مرطوب در دوسر خود دارای واحدهای سیم‌پیچ مغناطیسی هستند که با گذر دادن جریان در آن‌ها می‌توان میدان مغناطیسی تولید کرد. در این حمام‌ها عموماً از ذرات مغناطیسی فلورسنت به‌صورت محلول در یک مایع استفاده می‌شود. یک نمونه از این حمام‌های مرطوب در شکل بالا نمایش داده‌ شده است. هنگامی انجام آزمون قطعه بین دو سر قرار داده می‌شود و درحالی‌که دو سر مغناطیسی حرکت می‌کنند قطعه محکم سر جای خود نگه‌داشته می‌شود. قطعه در محلول ذرات مغناطیسی معلق است و درحالی‌که محلول از اطراف قطعه حرکت می‌کند جریان اعمال می‌شود. ازآنجاکه جریان از سری به سر دیگر حرکت می‌کند و میدان مغناطیسی در راستا عمود بر جریان جهت می‌گیرد، نشانه‌های گسستگی موازی با خطوط واصل دو سر مغناطیسی نمایان می‌شوند این نوع از بازرسی معمولاً با نام head shot (ضربه سر) نامیده می‌شود.

روش Central Conductor (هادی مرکزی)

همان‌طور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید از این روش برای آزمایش قطعات توخالی مانند لوله‌ها، شلنگ‌ها، فیتینگ­ها و … استفاده می‌شود. یک میله استوانه‌ای رسانا دو سر را به هم وصل کرده است و درحالی‌که قطعه در بیرون آن معلق است میله رسانا از داخل قطعه عبور می‌کند. دورتادور قطعه محلول حاوی ذرات مغناطیسی است و جریان بین دو سر از طریق میله هادی (نه قطعه) برقرار می‌شود.

در این روش سطح داخلی و خارجی قطعه قابل بازرسی است. مانند روش سرها میدان مغناطیسی عمود بر جهت جریان است و این موضوع کمک می‌کند که با استفاده از این روش ناپیوستگی‌های در راستای طول قطعه را نمایان کرد.

منبع: ASNT.ORG

حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *