دریل شارژی خود را به یک ابزار چند کاره تبدیل کنید، فقط با چند ابزارک کوچک (قسمت اول)

دریل شارژی خود را به یک ابزار چند کاره تبدیل کنید، فقط با چند ابزارک کوچک (قسمت اول)

به‌خودی‌خود ابزاری همه‌کاره و بسیار مفید در خانه‌ها و کارگاه‌ها است اما طبیعتاً بعضی از کارها مثل سوراخ با زاویه زدن یا هم سوراخ زدن و هم پیچ بستن با این کار سریع و ساده‌ای نیست. در این مطلب ۲ ابزارک را معرفی می‌کنیم که با کمک آن‌ها می‌توان کارهای فوق‌العاده‌ای را با دقت و سرعت بیشتری انجام داد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

شارژی بی‌شک یکی از بهترین، محبوب‌ترین و کارآمدترین ابزارهای ابداع‌شده تا به امروز است. با شناخت چند ابزارک و چند نکته درباره این ابزار بی‌نظیر می‌توانید بهترین کارها را با آن انجام دهید. این ابزارک‌های دریل شارژی به‌راحتی در بازار پیدا می‌شوند و فقط لازم است آن‌ها را بشناسید.

یک : ابزارک مته و درایو (پیچ گوشتی) مخصوص دریل شارژی

همان‌طور که میدانید برای بهتر بستن یک پیچ در موادی مانند چوب برای اینکه چوب ترک نخورد بهتر است ابتدا سوراخی کمی کوچک‌تر از قطر پیچ ایجاد شود و پس‌ازآن پیچ بسته شود. خوب برای این کار لازم بود اول مته‌ای زده شود، بعد مته باز شود و ابزار مناسب بستن پیچ بسته شود. با ابزارکی که تصویر آن را در بالا می‌بینید هر دو این ابزارک‌ها در یک ابزارک جمع شده‌اند به‌طوری‌که یک سر ابزارک مته و سر دیگر آن پیچ گوشتی منتسب آن مته است. ساق‌های این ابزارک شش‌گوش است که هم قدرت را به‌خوبی انتقال می‌دهند و هم به‌سرعت قابل تعویض‌اند. انتهای مته طوری است که شما می‌توانید جای سر پیچ را روی سطح ایجاد کنید تا سر پیچ پس از بسته شدن از سطح بیرون نزند. این ابزار با برندهای دیوالت (DeWalt)، رایبی (Ryobi) و کرفتسمن (Craftsman) در بازار موجود است و قیمتی در حدود ۱۰ الی ۱۲ دلار دارد.

 

دو : راهنمای راستای سوراخ‌کاری دریل شارژی

با یک دریل شارژی عملاً ایجاد سوراخی با زاویه مشخص نسبت به سطح و عمق دقیق غیرممکن است مخصوصاً اگر این سوراخ لازم باشد با زاویه خاصی نسبت به سطح زده شود. این ابزارک شامل یک پایه محکم و دو میل راهنما و متعلقات دیگر است که به پایه و دریل بسته می‌شوند و حرکت و راستا حرکت دریل را مقید می‌کنند. انواع مختلفی از این ابزارک در بازار موجود است اما در اکثر آن‌ها حداقل زاویه ۰ تا ۴۵ قابل تنظیم است و قطعه‌ای نیز روی میله راهنما نصب است که می‌توان با جابجا نمودن آن عمق سوراخ را تنظیم کرد. همچنین با پایه‌های V شکل می‌توان این سوراخ‌ها را روی سطوح استوانه‌ای نیز ایجاد کرد. نمونه‌های موجود از این ابزار با برندهای اکو دریل (AccuDrill)، ولفکرافت (Wolfcraft) در بازار موجود است و قیمت آن‌ها به ترتیب حدود ۳۲ و ۳۰ دلار است.

 

منبع: POPULARMECHANICS

 

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *