بازو رباتیک الهام گرفته شده از هشت پا ؛ با اکتاگریپر OctoGripper آشنا شوید

بازو رباتیک الهام گرفته شده از هشت پا ؛ با اکتاگریپر OctoGripper آشنا شوید

بازو رباتیک الهام گرفته شده از هشت پا ؛ با اکتاگریپر OctoGripper آشنا شوید

بازو یکی از پرکاربردترین سامانه‌های در صنعت هستند . به ‌تازگی مهندسان به فکر طراحی انعطاف‌پذیر این بازوها افتاده‌اند. در مطلب امروز شما را با بازو رباتیکی آشنا می‌کنیم که طراحان آن از بازوهای هشت‌پا الهام گرفته‌اند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

همان‌طور که از نام آن مشخص است در خلق بازو رباتیک اکتاگریپر (OctoGripper) از بازوهای هشت‌پا الهام گرفته‌ شده است. با این بازو رباتیک پا قدرت شاخک‌های هشت‌پا به صنعت باز می‌شود زیرا طراح این بازوها شرکت () است که در صنعت رباتیک جهان حرف اول را میزند و در ایران نیز طرفداران زیادی دارد.

یکی از مطمئن‌ترین جاهایی که یک مهندس مکانیک می‌تواند در طراحی از آن الهام بگیرد قلمرو حیوانات است. شرکت فستو که یک شرکت آلمانی است با الهام از شاخک‌های هشت‌پا بازو رباتیک اکتاگریپر را طراحی و ساخته است.

هرچقدر هم که این بازو رباتیک خوب طراحی و ساخته شده باشد هم طبیعتاً به انعطاف‌پذیری بازوهای نیست. این بازو از یک ساختار سیلیکونی نرم ساخته ‌شده است که با قدرت پنوماتیک کنترل می‌شود. این بازوها به سمت داخل خم شده و اجسام را با دو ردیف فنجان مکنده‌ای که دارد می‌گیرد. این امر می‌تواند کمک کند که اجسام را محکم‌تر بگیرد با سرعت جابه‌جا کند.

منبع: POPULARMECHANICS

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *