گیره F شکل و گیره تسمه ای چیست؟ قسمت سوم از انواع گیره های دستی

گیره دستی در چه انواعی است؟ ؛ قسمت سوم از انواع گیره های دستی "گیره F شکل و گیره تسمه ای"

گیره دستی در چه انواعی است؟ ؛ قسمت سوم از انواع گیره های دستی "گیره F شکل و گیره تسمه ای"

و گیره تسمه ای دو نوع از گیره های دستی است. اهمیت گیره‌ها به قدری است که ممکن است بقیه ابزارها بدون آنها کارایی کافی را نداشته باشند. در قسمت سوم این سری مطلب با ۲ نوع از آنها یعنی و آشنا می‌شوید. با انجینیک همراه باشید.

گیره با میله عمیق یا گیره F شکل  (DEEP-THROAT BAR CLAMP)

شدیداً به شما توصیه می‌کنیم ۴ تا ۶ عدد از این گیره‌های همه کاره را تهیه کنید. این با ترکیب قدرت و بازو بلند و کشیده کارهای ویژه و منحصر به فردی را انجام می‌دهد. گیره F شکل برای گستره وسیعی از کاربردها از استفاده‌های خانگی و تعمیراتی تا کارهای صنعتی طراحی شده‌اند. به طور معمول گیره F شکل با عمق ۲/۵ و ۴ اینچ برای استفاده‌های خانگی و کسب و کارهای کوچک صنعتی کاربرد پیدا می‌کنند اما به طور کلی از ۶ اینچ تا ۷۹ اینچ از این گیره‌ها وجود دارد. در این گیره‌ها شکل کلی به شکل حرف F لاتین است که دارای یک فک ثابت به شکل L است یعنی یک دنباله دارد که در واقع راهنمای فک متحرک است و فک متحرک گیره در آن می‌لغزد. فک متحرک دارای یک پیچ با دنده قدرتی (رزوه ذوزنقه‌ای یا مربعی) است که با چسبیدن به قطعه و پیچاندن آن خیلی محکم قطعه را می‌گیرد این فک که در بعضی انواع گیره‌های F شکل دارای یک پایه کروی در زاویه‌های مختلف می‌تواند ثابت شود و اشکال تا حدودی پیچیده را نیز در نگه دارد.

گیره تسمه‌ای با چرخ ضامن دار (RATCHET-ACTION BAND CLAMP)

برای بستن قطعات گرد، بیضی، شش ضلعی و دیگر قطعات با شکل عجیب و غریب، هیچ گیره‌ای به خوبی گیره‌های تسمه‌ای عمل نمی‌کند. بر خلاف بسیاری از گیره‌ها که دارای قابی سفت و سخت هستند، گیره تسمه‌ای با داشتن یک بند نایلونی انعطاف پذیر، قطعه را خیلی امن نگه می‌دارد. تنوع این گیره‌ها در اندازه طول و عرض بند آن است البته بعضی از انواع آنها دارای یک سیستم خفت است که می‌توان با آن به سادگی بند را تنگ یا باز کرد. گیره‌هایی که این سیستم خفت را ندارند با یک آچار تخت ساده تنگ و باز می‌شود که کاری خسته کننده، سخت و طاقت فرسا است.

منبع: POPULARMECHANICS
گیره C شکل و گیره میله دار یک دسته چیست؟ قسمت اول از انواع گیره های دستی گیره مخصوص لوله و گیره فنری چیست؟ قسمت دوم از انواع گیره های دستی گیره F شکل و گیره تسمه ای چیست؟ قسمت سوم از انواع گیره های دستی گیره زاویه ای و گیره پیچ دستی چیست؟ قسمت چهارم از انواع گیره های دستی
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *