آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون (Vibration Analysis-) از دیگر آزمون‌های قطعات است. این آزمون با سه تکنیک و با استفاده از سه نوع سنسور انجام می‌شود: سنسور جابجایی، سنسور سرعت و سنسور شتاب یا . در این مطلب با این آزمون و تکنیک‌های آن آشنا می‌شوید. با انجینیک همراه باشید.

آزمون ارتعاشی به فرایندی گفته می‌شود که در طی آن با برسی، پیگیری و تجزیه و تحلیل علائم و پارامترهای ارتعاشی قطعه مثلاً یک ماشین دوار وضعیت آن مشخص شود. انواع سنسورهای آزمون ارتعاشی اصولاً به سه دسته تقسیم می‌شوند: ، و یا شتاب سنج‌.

سنسور جابجایی در آزمون ارتعاشی

در سنسور جابجایی، با استفاده از جریان گردابی (بسته به اینکه آیا از یک یا دو سنسور استفاده می‌شود) حرکت عمودی و یا افقی قطعه تشخیص داده می‌شود و با تشخیص مقدار جابه جایی راستا عمودی یا افقی، به خوبی تغییرات لقی محورها معین می‌گردد.

سنسور سرعت در آزمون ارتعاشی

در سنسورهای سرعت معمولی از یک آهنربای دارای فنر که از داخل یک سیم پیچ حرکت می‌کند استفاده می‌شود. در این تکنیک سنسور به قطعه در حال بازرسی متصل می‌شود و با حرکت سیم پیچ از داخل میدان مغناطیسی، یک سیگنال الکتریکی تولید می‌گردد و به یک گیرنده ارسال شده و در برای تجزیه و تحلیل داده‌ها ضبط می‌شوند. در مدل‌های جدیدتر و تکامل یافته سنسورهای ارتعاشی از تکنولوژی زمان پرواز (Time of flight) و نرم افزارهای بهبود یافته تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. سنسور سرعت را معمولاً به صورت دستی استفاده می‌کنند.

سنسور شتاب یا شتاب سنج در آزمون ارتعاشی

در شتاب سنج‌های معمولی از یک کریستال پیزوالکتریک استفاده می‌شود. این کریستال امواج صوتی را به تکانه‌ها یا پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و بالعکس. این قطعه به یک جرم که در واقع کاور شتاب سنج نیز هست متصل است و در اثر حرکت‌های قطعه دچار لرزش می‌شود. با لرزش جرم و کریستال یک جریان ولتاژ پایین تولید شده و با عبور از یک پیش تقویت کننده به گیرنده ارسال می‌شود. شتاب سنج برای فرکانس‌های بالا ایجاد شده توسط قطعاتی که با سرعت بالا می‌چرخند بسیار مؤثر است. از این نوع سنسورها برای بازرسی تیغه توربین سرعت بالا، چرخ دنده‌ها، محورها، بیرینگ ها و رولربیرینگ ها که در سرعت‌های بسیار بالا حرکت می‌کنند استفاده می‌شود.

 

منبع: ASNT.ORG


آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها

آزمون نشتی LT چیست؟ ؛ قسمت یازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *